Z czego wynika przewaga implantu zębowego nad protezą zębową?
- Szczegóły
Braki w uzębieniu są nie tylko przyczyną wielu niedogodności, wpływając chociażby na komfort codziennego funkcjonowania czy zadowolenie z własnego wyglądu, ale przekładają się także na liczne dolegliwości fizyczne. Bez zębów nie jesteśmy w stanie odczuwać pełnej satysfakcji ze spożywanych posiłków, jak również musimy się liczyć z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym m.in. z zanikaniem kości i obniżaniem się dziąseł. Nie oznacza to jednak, że osoby z brakami w uzębieniu są skazane na funkcjonowanie w świecie pełnym wyrzeczeń i kompleksów. Za sprawą nowoczesnej technologii, która stała się sprzymierzeńcem protetyki stomatologicznej, można w łatwy sposób odzyskać radość z życia.
Co sprawia, że implanty zębowe są lepszą opcją niż protezy?
Najprostszym rozwiązaniem problemu utraty zębów są protezy, czyli tzw. sztuczne szczęki. Należy jednak pamiętać, że prostota tej metody nie zawsze przekłada się na jej efektywność, a znacznie więcej korzyści zapewnia pacjentowi wszczepienie implantów zębowych. Można wśród nich wyróżnić:
- Względy estetyczne
Profesjonalnie wykonane i wszczepione implanty do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, przez co są nie do odróżnienia od pozostałych zębów. Znów protezy zębowe mogą się poluzować i często wyglądają nienaturalnie, zwłaszcza jeśli są zaopatrzone w metalowe klamry wspomagające ich utrzymanie bądź barwione na różowo tworzywo sztuczne imitujące dziąsło. Dodatkowym problemem przy noszeniu ruchomej protezy jest zanik kości, który prowadzi do zmian kształtu szczęk, zapadania się policzków i starczego wyglądu twarzy.
- Komfort psychiczny i fizyczny
Implanty zębowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe mechanicznie, a mocowanie do kości zapewnia wysoką stabilność, przez co pacjenci mogą bez przeszkód rozmawiać, śmiać się, a nawet spać. W przypadku protez zębowych należy jednak liczyć się z tym, że proteza może w najmniej oczekiwanym momencie przesunąć się lub wypaść. O protezy należy również odpowiednio dbać, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień skutkujących bólem, infekcjami czy stanami zapalnymi.
- Wygoda użytkowania
Jedną z istotnych różnic między implantami i protezami jest sposób przenoszenia sił żucia. Wszczepienie implantu sprawia, że obciążenia powstające podczas spożywania pokarmów są przenoszone na kość, tak samo jak w naturalnym uzębieniu. Stymuluje to procesy przebudowy kości, przez co tkanki znajdujące się wokół implantu nie zanikają. Inaczej wygląda to u pacjentów noszących tradycyjne protezy ruchome, gdzie obciążenia są przenoszone na błonę śluzową wyrostków zębodołowych i podniebienia, co nie tylko prowadzi do powstawania ran lub obrzęków, ale i degeneracji kości.
- Prostota dbania o zdrowie jamy ustnej
Pacjenci, którzy zdecydowali się na wszczepienie implantów, mogą funkcjonować dokładnie tak samo, jakby w ich miejscu znajdowały się naturalne zęby. Dzięki temu nie tylko nie odczuwają obecności ciała obcego, ale przede wszystkim mogą dbać o higienę jamy ustnej tak samo jak wcześniej, czyli z użyciem szczoteczki, pasty, płynu do płukania oraz nici dentystycznej. Znów dbanie o wyjmowaną protezę jest znacznie bardziej czasochłonne, ponieważ należy dokładnie oczyścić każdy jej element, a nie tylko same zęby.
- Brak problemów ze zmysłem smaku i aparatem mowy
Noszenie ruchomej protezy może nastręczać sporych problemów podczas spożywania posiłków, jednak nie ogranicza się to wyłącznie do trudności odczuwanych przy gryzieniu, ale także do zaburzeń zmysłu smaku na powierzchni styku płytki protezy z podniebieniem. Nieodpowiednio dopasowana proteza może także przyczyniać się do seplenienia. Implanty działają jak własne zęby, dlatego umożliwiają płynne mówienie oraz jedzenie wszystkiego, na co tylko ma się ochotę (w tym np. twardych owoców i orzechów).