W czym leczenie ortodontyczne pomaga przed wizytą u protetyka?
- Szczegóły
Nieuzupełnione braki w uzębieniu mają niezwykle destrukcyjny wpływ na cały nasz zgryz. Mogą one doprowadzić m.in. do zmiany układu szczęki względem żuchwy czy zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje powstaniem wielu dolegliwości bólowych w rejonie głowy, karku i pleców. Pacjenci są też narażeni na obniżenie wysokości zwarcia, czego efektem jest ścieranie się zębów przednich. Brak nawet jednego zęba może spowodować, że będziemy mieć do czynienia z tak zwanym efektem Godona. Zęby sąsiadujące z powstałą luką zostają pozbawione właściwego oparcia, a z powodu zaniku kości w zębodole zaczynają się one nachylać lub przesuwać w stronę ubytku.
Aby uniknąć tego typu powikłań, należy odpowiednio wcześnie udać się do protetyka… tylko co w sytuacji, jeśli zdążyło już dojść do zniekształcenia zgryzu? Wówczas przed wstawieniem protezy pacjent powinien podjąć się leczenia ortodontycznego.
Dlaczego należy wyprostować zgryz przed leczeniem protetycznym?
Implanty zębowe, mosty oraz protezy są doskonałą metodą uzupełniania brakujących zębów, jednak powinny zostać przygotowane dopiero wtedy, gdy w jamie ustnej nie będzie występował uraz zgryzowy. Jeśli utrata nastąpiła kilka lat wcześniej, przez co doszło do zmian w strukturze łuku zębowego, wstawienie protezy stałej lub ruchomej bezwzględnie musi zostać poprzedzone leczeniem ortodontycznym, które służy odzyskaniu odpowiedniej ilości miejsca na odtworzenie brakującego zęba bądź zębów. Zadbanie o wcześniejsze wyprostowanie zębów przekłada się również na podniesienie walorów estetycznych leczonego uśmiechu.
Wykonanie protezy bez podniesienia wysokości zwarcia to poważny błąd w sztuce, który doprowadzi do dalszej destrukcji zębów oraz degeneracji stawów skroniowo-żuchwowych. To znów przełoży się na odczuwany przez pacjenta ból i dyskomfort podczas noszenia protezy. Dodatkowo wcześniejsze wszczepienie implantu, który zachowuje się niczym kotwica – nie przemieszcza się i utrudnia ruch innym zębom – znacznie ograniczy możliwości leczenia ortodontycznego. Tymczasem skorzystanie z leczenia ortodontycznego przed wizytą u protetyka często pozwala zmniejszyć zakres odbudowy protetycznej, a w nielicznych sytuacjach nawet w ogóle wyeliminować potrzebę wstawienia implantu.
Jak wygląda proces leczenia ortodontycznego przed założeniem protezy?
W naszym gabinecie dentystycznym eDent w Radomiu leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu ortodontycznego w taki sposób, aby obniżyć wysokość zwarcia, wyrównać istniejące wady zgryzu i otworzyć możliwość leczenia protetycznego. Celem jest również prawidłowe zaguzkowanie zębów oraz przywrócenie zasady triady zębowej (wzajemnych kontaktów zębów szczęki górnej i dolnej). Jeszcze przed założeniem aparatu lekarz protetyk przekazuje wytyczne w kwestii tego, jakie ustawienie zębów pozwoli mu właściwie uzupełnić ubytki. Należy przy tym zaznaczyć, że w niektórych przypadkach może on zlecić umieszczenie implantu jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, np. w sytuacji, gdy niezbędne jest przygotowanie punktu zakotwiczenia aparatu – z tego powodu nasi specjaliści z zakresu ortodoncji i protetyki ściśle ze sobą współpracują, aby opracować optymalny plan leczenia dla każdego pacjenta.