Jakie możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu daje nam protetyka?
- Szczegóły
Luki w uzębieniu doprowadzają do przesuwania się i przechylania sąsiadujących z nią zębów, co stanowi przyczynę postępujących wad zgryzu. Niepełne uzębienie sprawia także, że niedokładnie przeżuwamy spożywane posiłki, przez co do żołądka trafia nie do końca rozdrobniony pokarm, wywołując tym samym problemy z układem trawiennym. Z tego powodu każdy, kto boryka się z brakami w uzębieniu, powinien jak najszybciej zgłosić się do stomatologa i zadbać o odtworzenie tkanek jamy ustnej. Na szczęście możliwości, jakie daje współczesna protetyka stomatologiczna, jest wiele. W dalszej części wpisu przedstawimy te, które oferujemy w gabinecie dentystycznym eDent w Radomiu.
Protetyka – najczęściej stosowane metody uzupełnień
W zależności od stanu uzębienia, problemów funkcjonalnych i wizualnych powstałych na skutek istniejących braków, a także indywidualnych potrzeb pacjenta, można zastosować różne uzupełnienia protetyczne. Dzieli się je na uzupełnienia ruchome i stałe.
- Proteza ruchoma osiadająca
Protezę osiadającą wykonuje się z akrylu lub tworzywa sztucznego połączonego z metalem. Używa się jej do leczenia pacjentów z bezzębiem lub rozległymi brakami w uzębieniu, w przypadku których nie ma możliwości zaproponowania innego rodzaju uzupełnień. Na skutek zaniku kości protezę osiadającą należy jednak zmieniać co kilka lat.
- Proteza szkieletowa
Jest to metoda uzupełnienia braków, która wymaga posiadania mocnych zębów filarowych. Proteza szkieletowa trzyma się na zębach za pomocą specjalnych klamerek lub innych systemów mocujących, np. zasuw bądź zatrzasków. Decydując się na ten rodzaj protezy, zwykle należy dokonać okoronowania sąsiadujących z nią zębów.
- Korona protetyczna
Służy do odbudowy naturalnej korony zębowej, która uległa zniszczeniu na skutek np. zaawansowanej próchnicy bądź urazu mechanicznego. Umieszcza się ją na wyleczonym, nieznacznie oszlifowanym zębie własnym pacjenta. Do najczęściej stosowanych koron protetycznych zalicza się korony porcelanowe, cyrkonowe oraz pełnoceramiczne.
- Most protetyczny
Umożliwia uzupełnienie braku zarówno pojedynczego, jak i kilku zębów. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest oszlifowanie sąsiadujących z luką zębów, które będą stanowić elementy filarowe, na które zostaną założone korony. Inny ważny element mostu stanowi przęsło, czyli część umieszczona w luce po zębie.
- Wkład koronowo-korzeniowy
Konstrukcja protetyczna, która stanowi swoisty filar, na którym stomatolog może dokonać odbudowy części koronowej. Wykorzystuje się ją w przypadku zębów z mocno zniszczoną koroną, lecz zdrowym (lub wyleczonym kanałowo) korzeniem. Wkłady mogą być wykonane ze stopów metali bądź z włókna szklanego.
- Inlay, onlay, overlay
Wypełnienia protetyczne używane zamiast plomb w trakcie leczenia zębów z bardzo dużymi ubytkami próchnicowymi. Pozwalają na zrekonstruowanie nie tylko anatomicznego kształtu zębów, ale także odtworzenie powierzchni żującej wraz z guzkami. Najczęściej można się spotkać z wypełnieniami wykonanymi z porcelany bądź materiałów kompozytowych.